Notebook Anakart Onarımı

          Laptop ve notebook adaptör arızaları, elektriksel arızalar, batarya arızaları, yanlış bios rom dosyası yüklenmesi gibi sorunlardan kaynaklı sebepler yüzünden anakart tepkisiz bir durumda olabilir bu durumda laptop notebook üzerindeki hiçbir uyarı ışığı yanmaz. veya uyarı ışıkları yanar ama görüntü gelmez.

          Bu gibi durumlarda besleme mosfet, kontrol chip, batarya chip, gibi muhtemel birkaç arıza örneğini verdiğimiz sorunlardan birisini yada başka bir anakartsal sorun yaşıyor olabilirsiniz. Ancak yaşadığınız sorun laptop notebook un farklı bir biriminden kaynaklı olup sizi yanıltabilir.

          Bu yüzden detaylı bir analiz yapmak en doğru müdahaleyi sağlayacaktır. Aksi takdirde gereksiz yere chip rework ve değişimi gibi daha maliyetli işlemlerle karşılaşabilirsiniz.

          Firmamızda tüm teknik donanım mevcuttur. Sahip olduğumuz teknik donanım ile en doğru tespiti yapıp sizlerin onayına sunmaktayız.

          Servisimiz level 4 seviyesinde onarım yapabilmektedir. Level 4 seviyesi ile aşağıda belirtilen işlemler ve daha da fazlası yapılabilmektedir. ” Level 4 Elektronik olarak bord üzerinde her türlü işlemin şema üzerinden takip edilerek onarımın yapıldığı seviyedir.

 • a) Entegre ve Smd Parçalarının Değişimi
 • b) Osiloskop Kullanımı
 • c) Şema Kullanımı
 • d) Bga Onarım
 • e) Power Devrelerinin Analizi yapabilme “

          Bga onarımı ve chip değişimi Anakart üzerinde oluşabilicek ekran kartı ve chip problemlerinin onarımında shuttle star BGA makinesi kullanılmaktadır. Uyguladığımız ücretsiz arıza tespiti ve ücretsiz kargo hizmetimiz ile Türkiye’nin bütün bölgelerine hizmet vermekteyiz.

          Bursa Laptop Onarım merkezi Bga onarımını ve chip değişimini bga makinelerinde yaparak 6 ay ücret iade garantili sorunsuz ve kaliteli hizmet vermektedir. Tüm laptop ve notebookların tamiri ve onarımı servisimizde yapılmatadır

Tablet İpad Onarımı

       Tablet ve apple ın ürettiği ipad olarak adlandırılan tabletler son 3 yılda çok hızlı bir şekilde gündelik yaşamımızda yer almaya başladı tabletler kullanımının pratik olması batarya sürelerinin laptop ve notebooklara göre çok daha uzun sürmesi portatif yapıları sayesinde ilerleyen zamanda çok daha fazla alanda yer alacaktır.

       Ancak uzak doğu üretimi tabletlerde kasa yapısının darbelere karşı dayanıksız olması ısınma sorunları dokunmatiklerinin ve yedek parçalarının zor bulunması sebebiyle sıkıntı yaşanmaktadır. servis merkezimizde 100 e yakın markaya ait tablet dokunmatik çeşit i ile soket, usb, ekran, dokunmatik, şarj soketi, usb, hdmi, batarya chip axp209, açılış butonu, power güç butonu, ses açma butonları gibi bir çok malzeme stoklarımızda buunmaktadır.

       Tablet, ipad tamiri Her marka ve model tabletin, yazılımsal ve donanımsal bütün problemlerine servisimiz tarafından bakılmaktadır. Arıza tespitimiz ücretsizdir. servis sürecinde öncelikle ürünün arızalı parçaları saptanır ve onayınıza sunularak onay verdiğiniz takdirde servise başlanır.

       İpad ve tabletlerin yedek parçaları stoklarımızda bulunmaktadır. Tablet pc ve ipad ürünlerinizin teknik servisi hizmetimizle, işletim sistemleri ile donanımsal ve yazılımsal sorunlarınıza 6 ay garantili çözüm üretiyoruz.

 • Tablet PC Servis Çözümleri
 • Ekran Değişimi
 • Dokunmatik Değişimi
 • Batarya Değişimi
 • Anakart Onarımı
 • Sıvı Teması Onarımı
 • Yazılımsal Sorun Tespiti
 • Şarj Soketi Arızası
 • İlk Kurulum

       Bursadaki servisimiz Codegen, samsung, dark, reeder, prestigio, mobee, ezcool, hi-level, polypad, apple, inca, quadro, probook, piranha, navitech, escort, artes, acer, toshiba, lenovo, hometech, asus, oblio, exper, qpad, onyo, Microsoft, firebrand, casper, vippad, unitab, sony, me, google, fujitsu, dell, piranha, pro2000, everpad, archos, stormax, Quatronic, Everest. Concord, Padopia, , Vievsonic, Quadro, General Mobile, Avec, Arnova, Ultrapad, Hp, Gosmart, BlackBerry, Acer, ipad, gibi belirtilen markaların dışında genel arıza tespiti şablonları ile diğer markalarada hizmet vermektedir. Aşağıda müdahale ettiğimiz bazı arızalar belirtilmiştir.

 • iPAD & Tablet Onarımı
 • Tablet PC anakart tamiri ve değişimi.
 • Tablet PC Ekran değişimi
 • Tablet PC dokunmatik okuyucularının temizlenmesi ve değişimi,
 • Tablet PC batarya hücrelerinin yenilenmesi
 • Tablet PC Batarya Değişimleri
 • Tablet PC Dokunmatik Ekran değişimi
 • Tablet PC Room Yüklemesi ve Android/IOS /windos Güncellemesi
 • Tablet PC kasa kapak degişimi
 • Tablet PC şarj adaptörü tamiri degişimi.
 • Tablet PC şarj yapmama sorunu giderilmesi.
 • Tablet PC tüm sistem arzalarının giderilmesi
 • İpad dokunmatik degişimi
 • ipad dokunmatik ekran degişimi
 • İpad ekran degişimi
 • ipad dokunmatik degişimi
 • İpad batarya degişimi
 • İpad şarj sorunu onarımı
 • İpad dokunmatik degişimi
 • İpad ekran degişimi
 • İpad şarj almıyor arzası onarımı
 • ipad batarya degişimi
 • İpad mini tamir
 • İPad mini ekran degişimi.
 • Aplle ipad onarımları
 • ipad kasa degişimi işlemleri

NOTEBOOK KLAVYE VE MENTEŞE DEĞIŞIMI

 

Laptop Menteşe Kırılması

       Laptop ve notebooklar da menteşe kullandığımız ana unsurlardan birisidir. Üretimden kaynaklı yada kullanıcının menteşenin sabitleme noktasını zorlaması sonucu genelde arıza oluşmaktadır. Tüm markaların menteşe çeşitleri mevcuttur. Menteşe olmayan ürün gruplarında ise menteşe kalıplama yöntemiyle hem ürününüzün kasasında oluşan malzeme kaybı giderilmekte hem de menteşe vida yatakları yapılmaktadır.

      Kırılan ve malzemesi olmayan ürünler kalıplama sistemi ile sorunu rahatlıkla çözülebilmektedir. Menteşe onarımını yaptırmadığınız durumlarda tek taraf da menteşe kırılmışsa bu sefer diğer tarafa yük fazla bineceğinden sağlam olan menteşede kırılmakta ve hem lcd kasa hem de paneliniz zarar görmektedir. Bu işlemler 6 ay garantili olarak ve takribi 1 ila 2 gün içinde teslimini gerçekleştirmekeyiz.

Laptop Klavye Değişimi ve eksik tuş tamamlama

       Laptop ve notebooklar da en çok kullandığımız unsurların başında gelir. Nadir arıza çıkartırlar. Bu konuda çocuklar klavyenin en büyük meraklısıdır. Klavyenin tuşları söküldüğünde çıkan sesler çocuklarda çok büyük merak uyandırmaktadır.

       Bu da servisimize gelen klavyelerin üzerinde tuş eksikliklerine sebebiyet vermektedir. Klavyelerinizin eksik tuşları elimizdeki 200 çeşit Klavye tuş stokuyla karbon hatlarına ve alüminyum bağlantı noktalarına zarar gelmediyse tamamlanabilmektedir.

       Klavyeyi temizlemek için kesinlikle kolonyalı mendil vb. kullanılmamalıdır. Bu durum klavyenin tuşlarını parlatmakla birlikte tuşların altındaki karbon hatlarını da yok etmektedir. Bu gibi arızalarda tuşlardan ya bir kaçı basmaz yada hiçbiri çalışmaz

       Klavyemizde dökülen sıvılar su, çay, kola, kahve vb. sorunlar daha ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu durumlarda kesinlikle laptopun çalıştığına bakılmadan bakımdan geçirilmesi şarttır.

       Çünkü bir müddet sonra ürününüz içinde kalan sıvı bakır hatları eriterek anakartı çok zor tamir edilebilir hale getirebilir.

       Bu tip sıvı temaslarında ise laptop ve notebookların ilk açılışında bip sesini sürekli duymak ve sonrasında da kesilmesi gibi sorunlar. Klavye tuşunun sürekli basık kalması gibi sorunlar görülebilir.

Laptop Ekran Chip Değişimi

       Laptop ve notebooklarda en sık arıza ekran – gpu chip den kaynaklanmaktadır. Anakartın yüzeyine montajlı bu ekran chipleri temas sağladığı yüzeyde lehim topları laptop notebookların yüksek hızda ve performans odaklı çalışmasından dolayı fan sisteminin sağlıklı çalışması ve hava kanallarının daima açık bırakılması gerekmektedir.

       Ürünlerin bu şartlarda kullanılması ortam açısından uygun değilse yılda en az 1 defa fan ve termal pad kontrolü yaptırılmasında büyük yarar vardır.

       Genelde ekran chip arızaları başlangıcında ekranında çizgiler oluşur, ekrana görüntü gelmez, renkler karışır, ekranda görüntü donar, sistem çalışma esnasında belli belirsiz kapanır ise laptop notebook ekran kartı sorunu yaşıyorsunuz denilebilir. Yinede nihai karar servis merkezimizde yapılacak nihai testlerden sonra anlaşılabilmektedir.

       Arızalanan ekran chip lerini yada ekran kartınızi shuttle star BGA SP360C cihazımızla 6 ay ücret iade garantili değişimini yapmaktayız. 6 ay içinde 3 den fazla aynı arızayı çıkartması durumunda birebir verdiğiniz ücreti iade etmekteyiz.

       Ayrıca servis merkezimizde usb, ses, modem, wifi, kablosuz, harddisk, dvdrw, kart okuyucu gibi birimleri kontrol eden güney chip’i ve basit bir ifadeyle cpu ile ram ve ekran kartı arasındaki veriyi aktaran kuzey chip’inde değişimini gerçekleştirmekteyiz.

      Tüm laptop ve notebookların tamiri ve onarımı servisimizde yapılmaktadır.

LED VE LCD EKRAN DEĞIŞIMI

 

Led ve Lcd ekran değişimi

       Notebook ve Laptopların Led ve Lcd ekranları hassas yapıya sahiptir. Led ekran kırıldıgında içinde bulunan likid kristal sıvı catlak olan yüzeyden dışarı sızmaktadır. Ve içinde sıvı akmış görünümü vermektedir.

       Esasında bu sıvı üzerinden elektrik akımı geçtiğinde kristalleşen ve görüntü oluşmasına yardımcı olan bir malzemedir. Kırılan laptop, notebook, tablet ekranlarının ve dokunmatiklein tamiri mümkün olmamaktadır.

       Servisimizde 8,9″, 10,1″ 12,1″, 13,3″, 14,1″, 15″, 15,4″15,6″ 16″ 17″ 17.3″ ve diğer boyutlar için 1 yıl ve sıfır pixel garantili olarak lg, samsung, chmei marka ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünler bir çok markanın kullandığı ürünlerdir. Aşağıda ekran değişimini yaptığımız markalardan bazıları listelenmiştir. Daha detaylı bilgi almak için “arıza sor” bölümüne başvurup fiyat ve teslim süresini öğrenebilirsiniz.

Lcd – Led Kablo Değişimi

       Lcd Cable, Lcd İle Anakart Ve Bazen De İnverter Arasındaki İrtibatı Sağlayan Koaksiyel, Flex Veya Şerit Film Şeklindeki Kablodur. Anakart, Lcd Veya İnverter Giriş Soketlerindeki Kopukluklar…. veya Hassas Oldukları Bölgelerin Lcd Açma-Kapama Hareketi Veya Dış Etkenler Sebebiyle Yırtılması Ve İletken Hatların Kopması Neticesinde Değiştirilmeleri gerekir.

LCD Data Kablosunu ne zaman değiştirmek gerekir:

 • Notebook Çalışıyor, Harici Monitöre Düzgün Görüntü Verebiliyor Ancak Lcdye Görüntü Hiç Gelmiyorsa,
 • Ekran Görüntüsünde Yatay, Dikey Veya Bölgesel Bozulmalar Var İse,
 • Ekran Görüntüsü Lcd Cover Hareketleri İle Bozuluyor, Gidip Geliyor İse..
 • Muhtemelen Lcd Cable Problemi Var Demektir.

      Yapısı İtibari İle; Hem Anakart, Hem Lcd Ve Hem De İnverter İle Bağlantılı Olduğundan, Lcd Cableda Oluşacak Problemler Görüntü Bozukluklarından Notebookun Çalışmamasına Kadar Varan Geniş Bir Yelpazede Tezahürler Gösterebilir.

Lcd Cable İçin Belirleyici Özellikler Şunlardır:

 • Kullanıldığı Notebookun Marka/Modeli
 • Üretici Ürün Kodu
 • Kullanıldığı Notebookun Ekran Boyutu (14.1 İnch, 15 İnch Vs)
 • Lcdye Bağlandığı Soketin Pin Sayısı (20 Pin, 30 Pin Vs)

FAN USB DEĞIŞIMI

 

Fan Değişimi Onarımı Bakımı

       Laptop ve notebook larda en önemli hayati unsurlardan birisidir. Genel olarak fan problemlerinde donma, kitlenme, ekranda renk karışması, çalışma esnasında kapanma, aşırı yavaşlık gibi sıkıntılar oluşmaktadır. Bu arızalar genelde fan kaynaklı görünse de esasında Ciddi bir analiz yapmak gerekmektedir. Keza bu sorunlar ekran chip, harddisk, gibi malzemelerin oluşturduğu arızalar ile karıştırılmaktadır.

       Firmamızda müşterilerimize bu onarım ve değişim işlemleri için 6 ay garanti verilmektedir. Keza bu arızanın giderilmesinden bir süre sonra ekran chip gpu chip sorun cıkarabilmektedir. Bu durumda bga rework ve değişim işlemini firmamızda yaptırdığınız takdirde fan ve devresi için yaptığınız ödeme ekran chip işleminden düşülmektedir.

       Bu durumda müşterilerimizin mümkün olduğunca kayıp yaşamasını engellemekteyiz. Ve yaptığımız işin arkasında durmaktayız.

       Fan ve soğutma sistemi genel olarak çalışma prensibi aşağıda özetlenmiştir.

       Fanlar, soğutucular, ısı boruları ve fan kontrol devresinden oluşan sistem notebook laptop soğutma sistemi olarak adlandırılır. Cpu veya chiplerin ısısı belirli bir seviyeye ulaştığında anakart üzerindeki ısı sensörü fan kontrol devresini tetikler ve fan dönmeye başlar. Isı belirli bir seviyenin altında düştüğünde ise fan durur. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanmış olur (batarya ömrü uzar) hem de fanların dönerken oluşturduğu gürültü asgariye indirilmiş olur.

Fan kontrol devresi : Isı sensöründen aldığı verilere göre fanı kontrol eder. Notebook fanı hiç dönmüyorsa, sürekli dönüyorsa ya da dengesiz hareket ediyorsa bu devrenin arızalanmış olması muhtemeldir. Kontrol devresi arızalarında devre şemasından takip ederek sorunlu parça değiştirilmektedir.

Soğutucu : Isınma potansiyeli yüksek chiplerin üzerinde bulunan (özellikle cpu), chipe ısı iletici termal kremler vasıtasıyla üst yüzeyden sağlam bir şekilde temas eden, fanı kuşatan, kasanın hava boşluklarına yakın pozisyonda bulunan ve ısıyı üzerinde toplayan bakır malzemedir. İçerisinde sıcak havanın ilerleyebileceği kanallar bulunur. Isı iletimine uygun yapısı itibariyle, ısınan chipten ısıyı üzerine çeker ve fan vasıtasıyla dışarıya atar. Soğutucu kanalları içerisinde zamanla toz birikintileri oluşur ve ısı iletiminde problemler meydana gelir. Bu sebeple belirli periyotlarla soğutucu bakımı yaptırmak faydalı olacaktır.

Isı borusu : Soğutucuya her iki uç kısmından temas eden ve kuşatan, içerisinde ısı iletmeyi kolaylaştırıcı özel bir jel bulunan, genellikle bakırdan imal edilen aparattır. Soğutucuya yapışık halde birden fazla bulunabilirler. Isının bir uçtan diğer uca soğutucu üzerinde homojen dağılımını kolaylaştırıcı rol oynarlar.

Fan : Soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından notebook kasasının dışına atar. Motorun arızalanması, fan plastiklerinin kırılması ve dönme esnasında aşırı gürültü yapması en sık rastlanan arızalardır. Fan plastiklerinin arasına sıkışan toz birikintileri fanın dönmesini güçleştireceği gibi ısının dışarıya atılmasına da mani olur. Bu sebeple belirli periyotlarla fan bakımı yaptırmak yerinde olacaktır.

Usb Port Değişimi

       Usb portlar, soketler çok sık kullanıldığından, ters takılmaya çalışıldığında, Darbe veya çarpma dolayısıyla içindeki plastik malzeme kırılabilmektedir. Bu durumda usb soket ve portun değişmesi gerekmektedir.

       Değişim işlemi için laptop notebook’un komple sokulmesını gerektirdiğinden işçiliği yoğun bir işlemdir. Her marka ve modele uyumlu tablet notebook laptop soketleri stoklarımızda bulunmaktadır. Bu kırılan usb soketleri kullanmaya devam edecek olunursa bu soketin içinde bulunan pinlerdeki +5v ve data kısa devreye sebebiyet vererek güney chip’i bozmakta ve daha yüksek maliyetlere sebebiyet vermektedir. Bu işlemler servisimizde 6 ay garantili olarak gerçekleştirilmektedir.

INVERTER FLORESAN DEĞIŞIMI

 

Floresan Arızası

       Laptop notebook larda floresan arızası evlerde bildiğimiz floresan aydınlatma siteminin laptoplara minyatüre edilmiş şeklidir. Zamanla kullanıma bağlı olarak köşelerde kararma meydana gelir. Ve buda floresan içindeki gazın yüksek gerilim vasıtası ile parlamasına engeller.

       Bazen ekranda kırmızı görüntü oluşur sonrasında beyazlar yada ekranın sağ ve sol köşelerinde titreme yapar. Son halinde ise genelde ekranın arka planında çapraz bakınca çok silik bir görüntü görülür. Arıza tespiti yapıldıktan sonra floresan değişimi tüm model laptop notebook lar için yapılmaktadır.

       Bu arıza sürecine nadir de olsa başka muhtelif arızalar da sebebiyet verebilir bunlar floresan, invertör, data kablosu, ekran kartı chip ve anakart kontrol chip olabilir.

İnvertör Arızası

       Laptop ve notebooklarda kullanılan LCD floresan ekranlarda zemin isigini saglamak icin CCFL denilen floresan isiklandirma elemanlari bulunur. laptopların ekran ışığının sönük olması inverter’inizin arızalanmış olmasına işaret edebilir bazende problemler inverter’dan değilde data kablolarından da çıkabilir.

BATARYA ADAPTÖR DEĞIŞIMI

 

Batarya

                Bataryalar laptop ve notebooklarda kesintisiz çalışmamızı sağlayan doldurulabilen enerji kaynaklarıdır. Bataryalar laptopların çalışmasında hayati öneme sahiptir. Batarya ne kadar güvenilir olursa çalışma esnasında güç gereksinimlerimizi o kadar sağlıklı karşılayacaktır.

                Bu yüzden batarya alırken dikkat edilmeli ve garanti süresine mutlaka dikkat edilmelidir. Yanlış batarya alıp kullanımınızda geri dönüşü olmayan anakart batarya sarj chip’inde kısa devre oluşmaktadır. Bu chip kendini bu şekilde korumya almasa bu sefer batarya laptop’a takıldığında yangın çıkartma riski dahi bulunmaktadır.

                Piyasada batarya içinden pil değiştirme ya da batarya onarımı gibi işlemler hem çok tehlikeli hem de sağlıksızdır. Bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyoruz

                Firmamızda tüm markalara uyumlu batarya bulunmaktadır. Satmış olduğumuz bataryalara 1 yıl garanti vermekteyiz

Adaptör

                 Adaptörler  laptop ve notebooklarda bataryayı şarj eden ve batarya olmadığında çalışmamızı sağlayan bir gerilim kaynağına ihtiyacı olan ürünlerdir. Adaptörler  laptop ve notebook ların çalışmasında hayati öneme sahiptir. adaptör ne kadar güvenilir olursa çalışma esnasında güç gereksinimlerimizi o kadar sağlıklı karşılayacaktır.

                Bu yüzden adaptör alırken dikkat edilmelidir gerekli güç gereksinimlerini karşılamayan çok fazla ısınan adaptörleri  alıp kullanımınızda geri dönüşü olmayan anakart arızalarına sebebiyet vermektedir.

                Firmamızda tüm markalara uyumlu adaptör bulunmaktadır. Satmış olduğumuz adaptörlere 1 yıl garanti vermekteyiz