Fan Değişimi Onarımı Bakımı

       Laptop ve notebook larda en önemli hayati unsurlardan birisidir. Genel olarak fan problemlerinde donma, kitlenme, ekranda renk karışması, çalışma esnasında kapanma, aşırı yavaşlık gibi sıkıntılar oluşmaktadır. Bu arızalar genelde fan kaynaklı görünse de esasında Ciddi bir analiz yapmak gerekmektedir. Keza bu sorunlar ekran chip, harddisk, gibi malzemelerin oluşturduğu arızalar ile karıştırılmaktadır.

       Firmamızda müşterilerimize bu onarım ve değişim işlemleri için 6 ay garanti verilmektedir. Keza bu arızanın giderilmesinden bir süre sonra ekran chip gpu chip sorun cıkarabilmektedir. Bu durumda bga rework ve değişim işlemini firmamızda yaptırdığınız takdirde fan ve devresi için yaptığınız ödeme ekran chip işleminden düşülmektedir.

       Bu durumda müşterilerimizin mümkün olduğunca kayıp yaşamasını engellemekteyiz. Ve yaptığımız işin arkasında durmaktayız.

       Fan ve soğutma sistemi genel olarak çalışma prensibi aşağıda özetlenmiştir.

       Fanlar, soğutucular, ısı boruları ve fan kontrol devresinden oluşan sistem notebook laptop soğutma sistemi olarak adlandırılır. Cpu veya chiplerin ısısı belirli bir seviyeye ulaştığında anakart üzerindeki ısı sensörü fan kontrol devresini tetikler ve fan dönmeye başlar. Isı belirli bir seviyenin altında düştüğünde ise fan durur. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanmış olur (batarya ömrü uzar) hem de fanların dönerken oluşturduğu gürültü asgariye indirilmiş olur.

Fan kontrol devresi : Isı sensöründen aldığı verilere göre fanı kontrol eder. Notebook fanı hiç dönmüyorsa, sürekli dönüyorsa ya da dengesiz hareket ediyorsa bu devrenin arızalanmış olması muhtemeldir. Kontrol devresi arızalarında devre şemasından takip ederek sorunlu parça değiştirilmektedir.

Soğutucu : Isınma potansiyeli yüksek chiplerin üzerinde bulunan (özellikle cpu), chipe ısı iletici termal kremler vasıtasıyla üst yüzeyden sağlam bir şekilde temas eden, fanı kuşatan, kasanın hava boşluklarına yakın pozisyonda bulunan ve ısıyı üzerinde toplayan bakır malzemedir. İçerisinde sıcak havanın ilerleyebileceği kanallar bulunur. Isı iletimine uygun yapısı itibariyle, ısınan chipten ısıyı üzerine çeker ve fan vasıtasıyla dışarıya atar. Soğutucu kanalları içerisinde zamanla toz birikintileri oluşur ve ısı iletiminde problemler meydana gelir. Bu sebeple belirli periyotlarla soğutucu bakımı yaptırmak faydalı olacaktır.

Isı borusu : Soğutucuya her iki uç kısmından temas eden ve kuşatan, içerisinde ısı iletmeyi kolaylaştırıcı özel bir jel bulunan, genellikle bakırdan imal edilen aparattır. Soğutucuya yapışık halde birden fazla bulunabilirler. Isının bir uçtan diğer uca soğutucu üzerinde homojen dağılımını kolaylaştırıcı rol oynarlar.

Fan : Soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından notebook kasasının dışına atar. Motorun arızalanması, fan plastiklerinin kırılması ve dönme esnasında aşırı gürültü yapması en sık rastlanan arızalardır. Fan plastiklerinin arasına sıkışan toz birikintileri fanın dönmesini güçleştireceği gibi ısının dışarıya atılmasına da mani olur. Bu sebeple belirli periyotlarla fan bakımı yaptırmak yerinde olacaktır.

Usb Port Değişimi

       Usb portlar, soketler çok sık kullanıldığından, ters takılmaya çalışıldığında, Darbe veya çarpma dolayısıyla içindeki plastik malzeme kırılabilmektedir. Bu durumda usb soket ve portun değişmesi gerekmektedir.

       Değişim işlemi için laptop notebook’un komple sokulmesını gerektirdiğinden işçiliği yoğun bir işlemdir. Her marka ve modele uyumlu tablet notebook laptop soketleri stoklarımızda bulunmaktadır. Bu kırılan usb soketleri kullanmaya devam edecek olunursa bu soketin içinde bulunan pinlerdeki +5v ve data kısa devreye sebebiyet vererek güney chip’i bozmakta ve daha yüksek maliyetlere sebebiyet vermektedir. Bu işlemler servisimizde 6 ay garantili olarak gerçekleştirilmektedir.