Floresan Arızası

       Laptop notebook larda floresan arızası evlerde bildiğimiz floresan aydınlatma siteminin laptoplara minyatüre edilmiş şeklidir. Zamanla kullanıma bağlı olarak köşelerde kararma meydana gelir. Ve buda floresan içindeki gazın yüksek gerilim vasıtası ile parlamasına engeller.

       Bazen ekranda kırmızı görüntü oluşur sonrasında beyazlar yada ekranın sağ ve sol köşelerinde titreme yapar. Son halinde ise genelde ekranın arka planında çapraz bakınca çok silik bir görüntü görülür. Arıza tespiti yapıldıktan sonra floresan değişimi tüm model laptop notebook lar için yapılmaktadır.

       Bu arıza sürecine nadir de olsa başka muhtelif arızalar da sebebiyet verebilir bunlar floresan, invertör, data kablosu, ekran kartı chip ve anakart kontrol chip olabilir.

İnvertör Arızası

       Laptop ve notebooklarda kullanılan LCD floresan ekranlarda zemin isigini saglamak icin CCFL denilen floresan isiklandirma elemanlari bulunur. laptopların ekran ışığının sönük olması inverter’inizin arızalanmış olmasına işaret edebilir bazende problemler inverter’dan değilde data kablolarından da çıkabilir.